Міністэрства спорту і турызму Рэспублікі Беларусь
Галоўная / Актуальна

Беларускія хакеісты прайгралі ў авертайме Казахстану, але вярнуліся ў элітны дывізіён чэмпіянату свету

Зборная Беларусі па хакеі прайграла ў авертайме Казахстану з лікам 2:3 на чэмпіянаце свету ў першым дывізіёне. Нягледзячы на паражэнне, падапечным Андрэя Сідарэнкі ўдалося вярнуцца ў лік мацнейшых на наступны год, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Перад стартам сусветнага форуму гэтыя дзве каманды ўжо сустракаліся ў таварыскім матчы, і падапечныя Андрэя Сідарэнкі дабіліся перамогі ў серыі булітаў - 5:4.

Перад праведзеным паядынкам трэнерскі штаб унёс істотнае змяненне ў склад: замест Дзмітрыя Мільчакова апошні рубеж абароны заняў галкіпер Аляксандр Асіпкоў.

Казахстан - Беларусь - 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 1:0) Нур-Султан. "Барыс Арэна".

Казахстан: Карлсан; Метальнікаў - Маклюкоў, Міхайліс - Сен-П'ер - Бачэнскі (к); Дыц - Арэхаў, Шаўчэнка - Бойд - Некрач; Кляшчэнка - Шалапаў, Жайлаўоў - Сагадзееў - Акользін; Асетаў - Рымараў - Шастакоў; Петухоў, Сямёнаў.

Беларусь: Асіпкоў; Лісавец - Бэйлен, Дзямкоў - Плат - Кавыршын; Салаўёў - Хенкель, Лапачук - Шаранговіч - Сушко; Явенка - Усціненка, Кітараў (к) - Волкаў - Феакцістаў; С.Маляўка - Кіслы - А.Маляўка; Когалеў, Бокун.

Шайбы: 1:0 - Міхайліс (Сен-П'ер, Бачэнскі, 8.36). 2:0 - Жайлаўоў (Рымараў, 15.12). 2:1 - Дзямкоў (Плат, 26.49). 2:2 - Феакцістаў (Волкаў, Кітараў, 44.16). 3:2 - Шастакоў (Метальнікаў, Асетаў, 63.42).

Хакеісты Казахстана, дзеяннямі якіх кіруе беларускі трэнер Андрэй Скабелка, вастрэй за сапернікаў гулялі ў нападзенні.

У сярэдзіне першага перыяду нападаючы гаспадароў Мікіта Міхайліс адкрыў лік - 1:0. У хуткім часе беларусы атрымалі двайны малы штраф.

У гэты складаны адрэзак нядрэнна сябе праявіў Аляксандр Асіпкоў, але пасля заканчэння часу гульні ў меншасці беларусы прапусцілі другі раз - 2:0.

У другім перыядзе падапечныя Андрэя Сідарэнкі пастараліся актыўней дзейнічаць у зоне зборнай Казахстана. На 27-й мінуце Джэф Плат здолеў выйграць укідванне каля варот саперніка, а Арцём Дзямкоў з разбегу кінуў па варотах - 2:1.

Перад перапынкам падапечныя Андрэя Скабелкі зноў перахапілі ініцыятыву і часта пагражалі варотам Аляксандра Асіпкова.

Пасля адпачынку беларусы пастараліся скарыстаць кожны свой шанц, і на 45-й мінуце форвард "Адмірала" Мікіта Феакцістаў, скарыстаўшыся пасам з-за варот Арцёма Волкава, зраўнаваў рахунак - 2:2.

У авертайме ўдача была на баку гаспадароў лёду. На 64-й мінуце хуткую атаку завяршыў Аркадзь Шастакоў - 3:2.

Зборныя Беларусі і Казахстана лідзіруюць у групе А і перад заключным турам забраніравалі сабе пуцёўкі ў топ-дывізіён на наступны сезон.

Група А: Казахстан - 11 (4), Беларусь - 10 ачкоў (4 гульні), Рэспубліка Карэя - 6 (4), Славенія - 3 (4), Літва - 3 (4), Венгрыя - 3 (4).

У заключны дзень чэмпіянату свету ў першым дывізіёне Славенія згуляе з Літвой, Беларусь - Рэспубліка Карэя, Казахстан - Венгрыя.